Archiwum kategorii: stypendia zagraniczne

Jak dostać się na Oxford

Edukacja w krajach europejskich, zresztą i w wielu innych krajach na świecie tylko z nazwy stoi na wysokim poziomie. Angielski odpowiednik matury jest znacznie prostszy od polskiej matury.

Przy tym jednak po prostu tam stawia się na to, by każdy uczeń przede wszystkim uczył się samodzielności, podejmowania decyzji itp. Wtedy młody człowiek sam, gdy ma taką potrzebę pogłębia swoją wiedzę w tematyce, która najbardziej go interesuje.

Uniwersytet w Anglii taki jak Oxford jest jak najbardziej miejscem na do którego aplikować mogą polscy maturzyści, z pewnością zostaną przyjęci, ponieważ już ich ogólna wiedza jest znacznie wyższa niż innych kandydatów. Przy czym później to się będzie wyrównywało.

Tym samym studia Anglia to coś jak najbardziej osiągalnego dla każdego zainteresowanego nimi polskiego maturzysty, szczególnie, gdy ma on punkt zaczepienia w postaci znajomych lub rodziny w Londynie. Gdy takowych brak, to również nie powinno być przeszkodą, można starać się o miejsce w bursie, o stypendium czyli o to samo, o co można zabiegać na polskich uczelniach.

 

Programy stypendialne w Polsce

Jak dostać się na zagraniczne stypendium? Każda renomowana uczelnia dbająca o swoich studentów ma takie sposoby nagradzania ich za dobre wyniki.

Również możliwe są stypendia w ramach uzupełnienia studiów czy szkół podyplomowych. Wtedy nabór chętnych na stypendia zagraniczne prowadzą różne ministerstwa lub wyższe uczelnie. Działa to przeważnie w ramach różnych wymian między ministerstwami czy uczelniami z różnych państw.

To często najlepszy sposób by student poznał zawód czy dziedzinę nauki z innej trochę strony, by poznał metody czy informacje, które są znane w innych krajach a u nas np nie rozpowszechnione.

Szkolnictwo w Anglii zawsze będzie się odrobinę różnić od tego co jest u nas czy np w Holandii. Wymiany studentów sprawiają, że te różnice się zacierają.

Studia zagraniczne czy nawet krótkie, kilkumiesięczne stypendium to naprawdę dużo w wielu dziedzinach nauki. Ważne tylko to, by takie osoby po studiach czy stypendiach wracały do kraju i tu wykorzystywały zdobytą wiedzę i umiejętności.

 

Ile za studia zagraniczne

 By mieć szanse dostania się na studia w Holandii, Anglii czy Szkocji nie wystarczy zdać jakoś tam matury. By naprawdę mieć szanse, trzeba większość przedmiotów na maturze zdawać w poziomie rozszerzonym w tym przede wszystkim język angielski.

Obecnie wybieranie uczelni zagranicznych to nie tylko kwestia wyższego poziomu nauczania, ale również różnica w opłatach. Wbrew pozorom bowiem, za zagraniczne studia zapłacimy mniej niż trzeba wyłożyć za czesne na wielu polskich uczelniach.

Zawsze dodatkowo można starać się o stypendia zagraniczne, które wcale nie znajdują się poza naszym zasięgiem, jak to mówią ludzie mądrzy, dla chcącego, nie ma rzeczy nie możliwych.

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że ponosząc pewne trudy, no i koszty, kończąc studia we Francji, Anglii czy innym kraju europejskim, możemy aplikować o pracę w różnych krajach, nie ogranicza nas wtedy żadna granica. Możemy również wtedy pozbyć się kompleksów związanych z brakami w edukacji czy też z powodu pochodzenia. 

Szkoły zagraniczne

Polskie szkolnictwo jest bardzo do tyłu, w porównaniu z tym, jak to wygląda na świecie, w państwach rozwiniętych. Studia w Australii nie kształcą podrzędnych inżynierów, tam ludzie zdobywają wiedzę, by faktycznie być najlepszymi, w tym co robią.

U nas się ciężkie pieniądze wykłada na czesne, a tak naprawdę po zaocznych czy nawet i dziennych prywatnych studiach ciężko zaistnieć na rynku pracy, również dlatego, że wielu absolwentów takich uczelni jest specjalistami tylko z nazwy.

Studia zagraniczne pod tym względem są zdecydowanie praktyczniej nastawione do wiedzy wkładanej do głów młodych ludzi. Tam nie uczą się oni wiedzy zbędnej, tam mają szanse rozwijać swoje faktyczne zainteresowania, tak by w danej dziedzinie byli wyjątkowymi.

Głównie dlatego wielu młodych ludzi z polski decyduje się na chociażby studia zaoczne na uczelniach zachodnich. Studia w Anglii zaoczne, z dojazdami raz czy dwa razy w miesiącu z polski kosztują mniej, niż wynosi czesne, na polskich prywatnych uczelniach wyższych.

Przewaga szkolnictwa zagranicznego

Studia czy to zaoczne czy to dzienne w naszym kraju stoją na przeciętnym poziomie. Niewielki odsetek polskich maturzystów ma szanse na to, by dostać się na naprawdę liczącą się uczelnie.

Tam dostają się tylko ci, którzy naprawdę potrafią się wykazać. Pozostali muszą zadowolić się podrzędnymi uczelniami lub uczelniami prywatnymi, które akurat w naszym kraju nie są uważane za zbyt prestiżowe. Za granicą, w krajach europejskich wygląda to znacznie lepiej.

Tam po pierwsze zupełnie inne jest podejście do ucznia. Szkolnictwo w Anglii stoi na wyższym poziomie, głównie dlatego, że tam zachęca się młodych ludzi do samodzielnego myślenia, do kierowania swoim życiem już od najmłodszych lat. Nauka nie opiera się na zbędnej, sztywnej wiedzy, szkoły w Anglii stawiają przede wszystkim na kreatywność samych uczniów, na to, by młodzież rozwijała swoje zainteresowania, swoje pasje.

Z tego powodu młody człowiek decydujący się na uniwersytet w Anglii, wybiera sobie przedmioty, na które chce chodzić, które chce zaliczać. Jest również wiele dodatkowych zajęć.

Kto studiuje zagranicą

Popularność uczelni zagranicznych wśród naszych rodaków podbija fakt, że ogólnie coraz więcej osób wyjeżdża z polski za pracą więc siłą rzeczy później i oni sami się tak dalej kształcą lub też kształcą się tam ich dzieci. Emigracja zarobkowa innych to również spora szansa dla młodzieży, która chce się jedynie kształcić za granicą.

Studia w Londynie są dla nich osiągalne chociażby przez to, że mając znajomych za granicą, mają już tą możliwość zaczepienia się u nich na chwilę, nim sami się tam zaaklimatyzują. Uniwersytet w Anglii to gwarancja większej atrakcyjności na rynku pracy, zatem nic dziwnego, że bardziej zdeterminowane jednostki decydują się na wyjazd za granice.

Tu sprzyja również fakt, że wcale na wyjazd za granice, szczególnie, gdy mamy tam punkt zaczepienia w postaci znajomych, nie jest czymś trudnym czy strasznie kosztownym. Uczelnie Londyn mają elastyczne godziny zajęć, w wolnych chwilach studenci mogą sobie dorabiać, dzięki czemu nawet bez pomocy rodziców, jest możliwe utrzymanie się w tym kraju.

studia zagraniczne – większe szanse

Co jest na zagranicznych uczelniach, czego nie ma na naszych krajowych? Różnicy teoretycznie nie ma, a jednak coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia zagraniczne lub podczas studiowania w kraju, starają się o stypendia na zagranicznych uczelniach. Obecnie jest nawet spore ułatwienie, na wielu uczelniach są specjalne programy stypendialne dla szczególnie zdolnych studentów.

Chcąc, można naprawdę wiele osiągnąć. Uczelnie Londyn czy w studia w Szkocji są wybierane również dlatego, że coraz częściej są już tam rodzice, a młody kandydat na studenta po prostu w ten sposób do nich dołącza. Jest to więc połączenie wielu korzyści. Na studia w Holandii czy Anglii decydują się również osoby, które wcześniej wyjechały do tych krajów za pracą, a teraz chcą dodatkowo podnieść swoje kwalifikacje, wykształcenie i bardziej zintegrować się ze społeczeństwem wokoło.

Z tego samego powodu są wybierane studia w Australii, Francji i innych krajach, gdzie rynek pracy jest otwarty na obcokrajowców. Obecnie więc mamy zdecydowanie większe możliwości niż uczelnie krajowe. 

studia zagraniczne dla wszystkich

Na szczęście minęły już czasy, gdy studia zagraniczne były dostępne jedynie dla dzieci z elit. Obecnie młody człowiek nawet bez większego wsparcia rodziny może studiować w dowolnym kraju. Elastyczny i otwarty dla obcokrajowców rynek pracy w krajach europejskich tylko temu sprzyja. Sprzyja również temu większa przedsiębiorczość samych młodych ludzi, którzy potrafią walczyć o swoje. Szkoły w Anglii czy innym kraju stoją dla nich otworem. Studia w Londynie zawsze będą dobrze wyglądać na aplikacji CV, gdy absolwent będzie szukał pracy w Polsce. Na rynku międzynarodowym również będzie bardziej atrakcyjny dla przyszłych pracodawców niż absolwent Polskich uczelni. Z tego samego powodu warto starać się o stypendia zagraniczne, często są one fundowane na rok nauki dla najlepszych studentów, ale również zdarza się, że takie stypendia obejmują cały okres nauki na danej uczelni zagranicznej. Ten sposób jest przeznaczony szczególnie dla studentów z mniej zamożnych rodzina a za to bardzo ambitnych i zdolnych. 

Studia w kraju czy studia zagranicą?

Matura coraz bliżej, coraz ważniejsza staje się kwestia wyboru studiów, na które warto składać dokumenty. Otwarcie granic, tanie loty czy też tanie dosyć bilety na połączenia autokarowe sprawiają, że coraz więcej osób myśli o studiach za granicą. Przy dużym oblężeniu uczelni faktycznie renomowanych i przy jednocześnie słabej reputacji pozostałych, studia w Anglii wydają się jak najbardziej mądrym wyborem. Studia zagraniczne stoją otworem szczególnie przed osobami, które znają dobrze język angielski, rozszerzona matura z angielskiego jest tu dodatkowym atutem. Poza studiami w Londynie, warto również rozważyć studia w Szkocji, Holandii a jeżeli dobrze znamy język Francuski, również we Francji. Wybierając studia zaoczne, możemy spokojnie dojeżdżać na nie, mieszkając nadal w kraju. Wybierając studia dzienne, również mamy szanse na dosyć niskie opłaty za stancje. W dodatku zawsze możemy dorobić sobie, podobnie jak to robi wielu studentów w kraju. Rynek pracy w tych krajach jest wciąż chłonny, więc nie powinno to stanowić problemu. 

Zagraniczne studia a rynek pracy

Rynek pracy staje się coraz bardziej wymagający, coraz trudniej jest znaleźć pracę, szczególnie absolwentom, którzy nie posiadają doświadczenia zawodowego. Wtedy atutem, kartą przetargową w czasie rozmowy o prace mogą być zagraniczne studia. Wyższe wykształcenie zdobyte na dobrej uczelni zagranicą może przechylić szalę na naszą stronę. Szkoły w Anglii cieszą się po pierwsze dobrą renomą a po drugie już sam fakt, że kandydat starający się o pracę ukończył szkołę innym kraju, że sobie w niej poradził, dobrze o nim świadczy. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że studia zagraniczne mogą nas znacznie taniej kosztować, niż studia w kraju. Dlaczego? Na wielu zagranicznych uczelniach opłaty są znacznie niższe niż na uczelniach krajowych w dodatku, można starać się o stypendia zagraniczne, wtedy nawet jeżeli będziemy studiować zaocznie i dojeżdżać raz w miesiącu czy nawet dwa razy w miesiącu do Londynu, wyjdzie nas to taniej. Czasem nawet dużo taniej niż podobny kierunek na uczelni w kraju a przecież szkoła Londyńska zrobi lepsze wrażenie w CV.