Archiwa tagu: stypendia zagraniczne

Programy stypendialne w Polsce

Jak dostać się na zagraniczne stypendium? Każda renomowana uczelnia dbająca o swoich studentów ma takie sposoby nagradzania ich za dobre wyniki.

Również możliwe są stypendia w ramach uzupełnienia studiów czy szkół podyplomowych. Wtedy nabór chętnych na stypendia zagraniczne prowadzą różne ministerstwa lub wyższe uczelnie. Działa to przeważnie w ramach różnych wymian między ministerstwami czy uczelniami z różnych państw.

To często najlepszy sposób by student poznał zawód czy dziedzinę nauki z innej trochę strony, by poznał metody czy informacje, które są znane w innych krajach a u nas np nie rozpowszechnione.

Szkolnictwo w Anglii zawsze będzie się odrobinę różnić od tego co jest u nas czy np w Holandii. Wymiany studentów sprawiają, że te różnice się zacierają.

Studia zagraniczne czy nawet krótkie, kilkumiesięczne stypendium to naprawdę dużo w wielu dziedzinach nauki. Ważne tylko to, by takie osoby po studiach czy stypendiach wracały do kraju i tu wykorzystywały zdobytą wiedzę i umiejętności.

 

Programy stypendialne

Dobre uczelnie obecnie bardzo często prowadzą programy stypendialne dla wyróżniających się uczniów, czy też po prostu wymiany uczniowskie z zagranicznymi uczelniami. Stypendia zagraniczne oferują nam to, czego nie dadzą nam nawet najlepsze uczelnie polskie. Chodzi tu głównie o możliwość kontaktu z ludźmi, którzy wyrośli w zupełnie innych realiach, w innych kulturach.

Takie osoby często posiadają wiedzę trochę odmienną od nas. Ważny jest tu również fakt, że studia w Holandii, Anglii czy Szkocji pozwolą nam sprawdzić jak radzimy sobie z językiem angielskim a także jak szybko potrafimy się dostosować do zupełnie odmiennych realiów niż nasze.

Już nawet nie wspominając, że z reguła szkoły w Anglii czy Holandii są o wiele lepiej wyposażone w sprzęt czy też laboratoria różnego rodzaju. Więcej tu praktycznej wiedzy, testowania, nauki kreatywnego myślenia, niż w ciasnych i no cóż, mocno zacofanych szkołach w Polsce.

Polskie uczelnie wciąż nie potrafią uczyć samodzielnego myślenia, nie zachęcają nawet do tego, a za granicą to z kolei jest najważniejsze.

poziom w szkołach Polskich a zagranicznych

Polskie szkolnictwo kuleje i to już od wielu lat. Jest to szczególnie widoczne po ilości naprawdę dobrych szkół wyższych przy jednocześnie dużej ilości szkół, w których edukacja stoi na miernym poziomie. To z tego powodu tak chętnie młodzi ludzie wybierają studia za granicą. Często jest tak, że w trakcie studiowania w Polsce, młody człowiek stara się o stypendia zagraniczne na renomowanych uczelniach. To często jedyny sposób by w przyszłości być konkurencyjnym na krajowym rynku pracy czy też mieć szanse na międzynarodową karierę. Studia w Holandii to w tej chwili cel wcale nie tak trudny do osiągnięcia. Wystarczy odrobina samozaparcia i możliwe jest dostanie się na wymarzony zagraniczny kierunek studiów. Dzieci uczą się języków obcych od dziecka, to sprawia, że bariera językowa to coś co nie dotyczy młodego pokolenia. Studia zagraniczne z tego powodu stają się coraz bardziej powszechne. Ważne wtedy jest tylko to, by wybrać dobrą uczelnie i znaleźć sobie tanie lokum w obcym kraju. Nie wszystkim uda się znaleźć miejsce w akademikach. 

studia zagraniczne dla wszystkich

Na szczęście minęły już czasy, gdy studia zagraniczne były dostępne jedynie dla dzieci z elit. Obecnie młody człowiek nawet bez większego wsparcia rodziny może studiować w dowolnym kraju. Elastyczny i otwarty dla obcokrajowców rynek pracy w krajach europejskich tylko temu sprzyja. Sprzyja również temu większa przedsiębiorczość samych młodych ludzi, którzy potrafią walczyć o swoje. Szkoły w Anglii czy innym kraju stoją dla nich otworem. Studia w Londynie zawsze będą dobrze wyglądać na aplikacji CV, gdy absolwent będzie szukał pracy w Polsce. Na rynku międzynarodowym również będzie bardziej atrakcyjny dla przyszłych pracodawców niż absolwent Polskich uczelni. Z tego samego powodu warto starać się o stypendia zagraniczne, często są one fundowane na rok nauki dla najlepszych studentów, ale również zdarza się, że takie stypendia obejmują cały okres nauki na danej uczelni zagranicznej. Ten sposób jest przeznaczony szczególnie dla studentów z mniej zamożnych rodzina a za to bardzo ambitnych i zdolnych. 

Zagraniczne studia a rynek pracy

Rynek pracy staje się coraz bardziej wymagający, coraz trudniej jest znaleźć pracę, szczególnie absolwentom, którzy nie posiadają doświadczenia zawodowego. Wtedy atutem, kartą przetargową w czasie rozmowy o prace mogą być zagraniczne studia. Wyższe wykształcenie zdobyte na dobrej uczelni zagranicą może przechylić szalę na naszą stronę. Szkoły w Anglii cieszą się po pierwsze dobrą renomą a po drugie już sam fakt, że kandydat starający się o pracę ukończył szkołę innym kraju, że sobie w niej poradził, dobrze o nim świadczy. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że studia zagraniczne mogą nas znacznie taniej kosztować, niż studia w kraju. Dlaczego? Na wielu zagranicznych uczelniach opłaty są znacznie niższe niż na uczelniach krajowych w dodatku, można starać się o stypendia zagraniczne, wtedy nawet jeżeli będziemy studiować zaocznie i dojeżdżać raz w miesiącu czy nawet dwa razy w miesiącu do Londynu, wyjdzie nas to taniej. Czasem nawet dużo taniej niż podobny kierunek na uczelni w kraju a przecież szkoła Londyńska zrobi lepsze wrażenie w CV. 

Prawda i mity o studiach zagranicznych.

Studia za granicą? A czemuż by nie? Wbrew opiniom i mitom wielu osób, dostanie się na renomowaną, zagraniczną uczelnię wcale nie jest niczym niemożliwym. Zdana matura tu, w Polsce jest wystarczająca. Egzamin w Anglii, analogiczny do egzaminu maturalnego jest znacznie prostszy niż nasza matura zatem już na starcie dysponujemy większą wiedzą, niż nasi rówieśnicy w Anglii. Skąd więc te nasze kompleksy wiedzy? Kolejną istotną rzeczą jest to, że studia w Anglii to coś co otwiera nam drogę do pracy w dowolnym kraju. Z powodzeniem możemy więc planować międzynarodową karierę zawodową. Składając aplikacje do szkoły w Anglii jednak trzeba mieć uzbierane pieniądze na przynajmniej pierwsze miesiące pobytu tam. Za akademik raczej wiele nie będziemy płacić, wyżywienie również nie jest tam czymś kosztownym, ale czesne już tak. Później możemy starać się o stypendia zagraniczne, lub znaleźć pracę i zapracować na utrzymanie i czesne, ale pierwsze miesiące będą na pewno trudne. Wiele tu jeszcze zależy od tego, czy będziemy mogli liczyć na wsparcie rodziców.

 

Co nam dają studia zagraniczne?

Zagraniczne studia mają tą zaletę, że mamy okazje zmierzyć się z naszą znajomością języka obcego, ze stanem naszej wiedzy w porównaniu z przedstawicielami innych krajów.

To wszystko sprawia, że studia w Australii czy jakimś kraju europejskim to nie tylko kwestia zdobycia wykształcenia na lepszym poziomie, to również sprawdzian naszego, dotychczasowego wykształcenia, naszej umiejętności przystosowania się do zupełnie innych warunków.

Australia czy studia w Szkocji, to obecnie wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. W dodatku możliwość dorabiania sobie w czasie wolnym od zajęć czy też po prostu ubieganie się o stypendium to obecnie norma, która znacznie upraszcza sprawę zagranicznych studiów. Robią się one bardziej osiągalne dla młodych ludzi, zdolnych ale nie mających solidnego zaplecza finansowego.

Stypendia zagraniczne to coś o co można się ubiegać jeszcze przed wyjazdem z kraju. Ważne są przede wszystkim wyniki w nauce i umiejętność ich podkreślenia dodatkowymi umiejętnościami, zainteresowaniami czy osiągnięciami. 

Gdzie warto studiować?

Wiele się obecnie mówi i pisze o tym, jaki niski jest obecnie poziom edukacji w naszym kraju. Coraz gorzej oceniane są przede wszystkim uczelnie wyższe, szczególnie te prywatne.

Wyjściem mogą być studia zagraniczne. Najpopularniejsze są uczelnie angielskie, najczęściej wybierane są przez naszych rodaków. Jednak nie brakuje również osób, którzy wybrali studia we Francji, gdzie największą barierą na początku może być język, o ile Anglicy wspierają obcokrajowców w nauce swojego języka, o tyle Francuzi są na punkcie swojego ojczystego języka są przewrażliwieni.

Trzeba nie tylko dobrze znać francuski, trzeba jeszcze dobrze się w nim wysławiać by zyskać uznanie, szczególnie na uczelni wyższej. Szkoły w Anglii są bardziej liberalne pod względem znajomości języka niż francuskie. Stypendia zagraniczne nie jest łatwo uzyskać, ale nie jest to niemożliwe dlatego warto się o nie starać.

Czy to wybierając Francję, czy też Anglię, warto mieć to wsparcie finansowe, szczególnie w pierwszych latach nauki.