Archiwa tagu: studia w Holandii

Studia w Holandii

Uczelnie na wysokim poziomie oraz imprezy studenckie – to tylko niektóre atuty tego państwa.

Edukacja w Holandii

W Holandii znajduje się 13 uniwersytetów tradycyjnych, jeden Uniwersytet Otwarty, 56 wyższych szkół zawodowych i liczne uczelnie prywatne.

Obowiązuje system boloński:

  • Tytuł licencjata (3-4 lata nauki)
  • Tytuł magistra (2 lata nauki)

Uczelnie nastawione są przede wszystkim na wiedzę praktyczną, dlatego też zajęcia oparte są na badaniach i pracuje się na konkretnych przykładach, np. na studiach prawniczych przeprowadza się symulacje rozpraw.

Rekrutacja

W większości przypadków terminem ostatecznym rejestracji na studia jest 1 kwietnia. Jeśli chodzi o dokumenty, to  przeważnie poza formularzem wymagane są:

  • kopia świadectwa maturalnego,
  • kopia certyfikatu językowego,
  • kopia dyplomów ukończenia innych studiów (jeśli takowe posiadasz),
  • CV.

Na niektórych uczelniach wymaga się napisania eseju, w którym należy uzasadnić swój wybór kierunku i uczelni oraz zakreślić plan studiowania.

Ośrodki edukacyjne

Każde większe miasto posiada wyższą uczelnię. W największych aglomeracjach studenci kładą nacisk na naukę i pracę, natomiast w mniejszych kwitnie życie akademickie.

„Jeśli chcesz się uczyć, to tylko w Rotterdamie. Chcesz się bawić – studiuj w Amsterdamie”.

Więcej informacji o studiowaniu w Holandii znajdziecie tutaj.

Erasmus

Marzenia o zagranicznych studiach można spełnić. Jest np projekt Erasmus, który sprawia, że studenci z polskich uczelni posiadających tzw kartę uczelni Erasmus, mogą wyjechać na studia w innym kraju.

Wyjazdy są na jeden rok akademicki. W programie Erasmus biorą udział uczelnie w Anglii, Francji, Hiszpanii i innych krajach. By wziąć udział w projekcie jednak trzeba się wyróżniać pod względem ocen, zapału do poszerzania wiedzy a przede wszystkim, trzeba wyrazić chęć uczestniczenia w nim.

To często jedyny sposób na studia w Holandii czy Francji. Nie oszukujmy się, nie każdy ma odwagę czy też środki wyjechać na studia w obcym kraju, gdy nie wie do końca jak sobie poradzi ze znalezieniem mieszkania, pracy itp. Bowiem czesne w zagranicznych uczelniach jest wysokie, i większość osób, które studiują na nich, dodatkowo pracuje.

Szacuje się, że w tej chwili poza granicami kraju studiuje średnio około 30 tyś Polaków. Szczególnie popularne są takie legendarne uczelnie w Anglii, jak Cambridge czy Oxford. 

Ile za studia zagraniczne

 By mieć szanse dostania się na studia w Holandii, Anglii czy Szkocji nie wystarczy zdać jakoś tam matury. By naprawdę mieć szanse, trzeba większość przedmiotów na maturze zdawać w poziomie rozszerzonym w tym przede wszystkim język angielski.

Obecnie wybieranie uczelni zagranicznych to nie tylko kwestia wyższego poziomu nauczania, ale również różnica w opłatach. Wbrew pozorom bowiem, za zagraniczne studia zapłacimy mniej niż trzeba wyłożyć za czesne na wielu polskich uczelniach.

Zawsze dodatkowo można starać się o stypendia zagraniczne, które wcale nie znajdują się poza naszym zasięgiem, jak to mówią ludzie mądrzy, dla chcącego, nie ma rzeczy nie możliwych.

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że ponosząc pewne trudy, no i koszty, kończąc studia we Francji, Anglii czy innym kraju europejskim, możemy aplikować o pracę w różnych krajach, nie ogranicza nas wtedy żadna granica. Możemy również wtedy pozbyć się kompleksów związanych z brakami w edukacji czy też z powodu pochodzenia. 

Programy stypendialne

Dobre uczelnie obecnie bardzo często prowadzą programy stypendialne dla wyróżniających się uczniów, czy też po prostu wymiany uczniowskie z zagranicznymi uczelniami. Stypendia zagraniczne oferują nam to, czego nie dadzą nam nawet najlepsze uczelnie polskie. Chodzi tu głównie o możliwość kontaktu z ludźmi, którzy wyrośli w zupełnie innych realiach, w innych kulturach.

Takie osoby często posiadają wiedzę trochę odmienną od nas. Ważny jest tu również fakt, że studia w Holandii, Anglii czy Szkocji pozwolą nam sprawdzić jak radzimy sobie z językiem angielskim a także jak szybko potrafimy się dostosować do zupełnie odmiennych realiów niż nasze.

Już nawet nie wspominając, że z reguła szkoły w Anglii czy Holandii są o wiele lepiej wyposażone w sprzęt czy też laboratoria różnego rodzaju. Więcej tu praktycznej wiedzy, testowania, nauki kreatywnego myślenia, niż w ciasnych i no cóż, mocno zacofanych szkołach w Polsce.

Polskie uczelnie wciąż nie potrafią uczyć samodzielnego myślenia, nie zachęcają nawet do tego, a za granicą to z kolei jest najważniejsze.

studia zagraniczne – większe szanse

Co jest na zagranicznych uczelniach, czego nie ma na naszych krajowych? Różnicy teoretycznie nie ma, a jednak coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia zagraniczne lub podczas studiowania w kraju, starają się o stypendia na zagranicznych uczelniach. Obecnie jest nawet spore ułatwienie, na wielu uczelniach są specjalne programy stypendialne dla szczególnie zdolnych studentów.

Chcąc, można naprawdę wiele osiągnąć. Uczelnie Londyn czy w studia w Szkocji są wybierane również dlatego, że coraz częściej są już tam rodzice, a młody kandydat na studenta po prostu w ten sposób do nich dołącza. Jest to więc połączenie wielu korzyści. Na studia w Holandii czy Anglii decydują się również osoby, które wcześniej wyjechały do tych krajów za pracą, a teraz chcą dodatkowo podnieść swoje kwalifikacje, wykształcenie i bardziej zintegrować się ze społeczeństwem wokoło.

Z tego samego powodu są wybierane studia w Australii, Francji i innych krajach, gdzie rynek pracy jest otwarty na obcokrajowców. Obecnie więc mamy zdecydowanie większe możliwości niż uczelnie krajowe. 

poziom w szkołach Polskich a zagranicznych

Polskie szkolnictwo kuleje i to już od wielu lat. Jest to szczególnie widoczne po ilości naprawdę dobrych szkół wyższych przy jednocześnie dużej ilości szkół, w których edukacja stoi na miernym poziomie. To z tego powodu tak chętnie młodzi ludzie wybierają studia za granicą. Często jest tak, że w trakcie studiowania w Polsce, młody człowiek stara się o stypendia zagraniczne na renomowanych uczelniach. To często jedyny sposób by w przyszłości być konkurencyjnym na krajowym rynku pracy czy też mieć szanse na międzynarodową karierę. Studia w Holandii to w tej chwili cel wcale nie tak trudny do osiągnięcia. Wystarczy odrobina samozaparcia i możliwe jest dostanie się na wymarzony zagraniczny kierunek studiów. Dzieci uczą się języków obcych od dziecka, to sprawia, że bariera językowa to coś co nie dotyczy młodego pokolenia. Studia zagraniczne z tego powodu stają się coraz bardziej powszechne. Ważne wtedy jest tylko to, by wybrać dobrą uczelnie i znaleźć sobie tanie lokum w obcym kraju. Nie wszystkim uda się znaleźć miejsce w akademikach. 

Różnice między uczelniami w kraju a zagranicą.

Czym się różnią studia zagraniczne od naszych rodzimych? Przede wszystkim chyba poziomem kształcenia i renomą. Język obcy, szczególnie angielski nie jest już żadną barierą. Obecnie coraz więcej osób języków obcych uczy się już od najmłodszych lat, więc w życiu dojrzałym ten język jest traktowany prawie na równi z ojczystym.

Studia w Holandii czy Francji później znacznie lepiej wyglądają podczas poszukiwania atrakcyjnej pracy czy to w kraju, czy to za granicą. Szczególnie osoby studiujące za granicą, mają większe szanse na dobrą prace w kraju.

Zagraniczne studia zawsze wzbudzają podziw, są jak potwierdzenie wysokich kwalifikacji. Studia Holandia, Anglia czy Francja to potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia, a przy tym bardzo często student z Polski może ubiegać się o stypendium, więc nie jest to tak, że takie studia są drogie i dla nielicznych jedynie dostępne.

W dodatku obecnie nie jest również problemem, by w czasie studiów za granicą sobie dorabiać. Rynek pracy w Europie jest obecnie otwarty dla Polaków.