Archiwa tagu: studia we Francji

Studia we Francji

Francja to jedno z najlepiej rozwiniętych państw na świecie i być może dlatego nauka tam stoi na najwyższym poziomie. Co więcej, młodzi ludzie decydują się na naukę właśnie tam.

Edukacja we Francji

W tym państwie znajduje się 87 publicznych uniwersytetów akademickich, technicznych i zawodowych.  Istnieje także wiele szkół specjalistycznych, które oferują kierunki inżynierskie, artystyczne, architektoniczne i związane z zarządzaniem.

We Francji obowiązuje system boloński:

  • I etap: tytuł licencjata (3 lata nauki)
  • II etap: tytuł magistra (2 lata nauki)
  • III etap: tytuł doktora ( 3 lata nauki)

Rekrutacja

Podczas rekrutacji, uczelnie biorą pod uwagę wyniki matur. Niektóre uczelnie mogą także wymagać  potwierdzenia znajomości języka francuskiego lub zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne.

Polscy kandydaci muszą kontaktować się z uczelniami osobiście, gdyż nie otworzono dla nich rejestracji internetowej. W przypadku pozytywnej odpowiedzi należy pojechać do Francji i dopełnić formalności – opłacić wpisowe i zarejestrować się na uczelni.

Studenci kierunków medycznych zanim zaczną studia muszą zaliczyć dodatkowy rok i zdać specjalny egzamin.

Decyzje o przyjęciu na studia są podejmowane pomiędzy 15 czerwca, a 15 września.

Koszty

Studia we Francji są bezpłatne, jednakże co roku studenci muszą płacić wpisowe, które wynosi od 130 do 700 euro. Dostępna jest pomoc finansowa.  Więcej informacji o studiowaniu w Francji i stypendiach znajdziecie tutaj.

Więcej informacji tutaj.

Studiujemy za granicą

Obecnie większym zainteresowaniem cieszą się studia zagraniczne niż te krajowe, głównie tu chodzi o samą ciekawość świata a także to, że uczelnie takie jak np Cambridge mają dużą renomę i dyplomy z takiej uczelni są gwarancja otrzymania dobrze płatnej lub ciekawej pracy.

Studia we Francji wybierają przede wszystkim osoby o zainteresowaniach artystycznych. Paryż to dla wielu magiczne miasto.

Ekonomiści wybierają szkoły w Anglii, które posiadają tak wysoki prestiż, że bez problemu z ich dyplomem można otrzymać pracę nawet w tych trudnych czasach kryzysu. Po polskich uczelniach trudno jest przebić się na rynku pracy w branży ekonomicznej. I nie jest wcale tak, że szkoły angielskie mają wyższy poziom nauczania, tu raczej jest kwesta prestiżu uczelni.

Studia zagraniczne są jednak drogie, warto więc starać się o przyjęcie ale równocześnie także o stypendium i miejsce w akademiku. Jest również wiele programów unijnych, które promują wymianę uczniów pomiędzy uczelniami różnych europejskich krajów.

Ile za studia zagraniczne

 By mieć szanse dostania się na studia w Holandii, Anglii czy Szkocji nie wystarczy zdać jakoś tam matury. By naprawdę mieć szanse, trzeba większość przedmiotów na maturze zdawać w poziomie rozszerzonym w tym przede wszystkim język angielski.

Obecnie wybieranie uczelni zagranicznych to nie tylko kwestia wyższego poziomu nauczania, ale również różnica w opłatach. Wbrew pozorom bowiem, za zagraniczne studia zapłacimy mniej niż trzeba wyłożyć za czesne na wielu polskich uczelniach.

Zawsze dodatkowo można starać się o stypendia zagraniczne, które wcale nie znajdują się poza naszym zasięgiem, jak to mówią ludzie mądrzy, dla chcącego, nie ma rzeczy nie możliwych.

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że ponosząc pewne trudy, no i koszty, kończąc studia we Francji, Anglii czy innym kraju europejskim, możemy aplikować o pracę w różnych krajach, nie ogranicza nas wtedy żadna granica. Możemy również wtedy pozbyć się kompleksów związanych z brakami w edukacji czy też z powodu pochodzenia. 

Gdzie warto studiować?

Wiele się obecnie mówi i pisze o tym, jaki niski jest obecnie poziom edukacji w naszym kraju. Coraz gorzej oceniane są przede wszystkim uczelnie wyższe, szczególnie te prywatne.

Wyjściem mogą być studia zagraniczne. Najpopularniejsze są uczelnie angielskie, najczęściej wybierane są przez naszych rodaków. Jednak nie brakuje również osób, którzy wybrali studia we Francji, gdzie największą barierą na początku może być język, o ile Anglicy wspierają obcokrajowców w nauce swojego języka, o tyle Francuzi są na punkcie swojego ojczystego języka są przewrażliwieni.

Trzeba nie tylko dobrze znać francuski, trzeba jeszcze dobrze się w nim wysławiać by zyskać uznanie, szczególnie na uczelni wyższej. Szkoły w Anglii są bardziej liberalne pod względem znajomości języka niż francuskie. Stypendia zagraniczne nie jest łatwo uzyskać, ale nie jest to niemożliwe dlatego warto się o nie starać.

Czy to wybierając Francję, czy też Anglię, warto mieć to wsparcie finansowe, szczególnie w pierwszych latach nauki.