Archiwum kategorii: aktualności

20 najpopularniejszych uczelni prawniczych

Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych 20 uczelni prawniczych w Europie.

1 Leiden University – Leiden Law School
2 University of Amsterdam – Amsterdam Law School
3 ILF Institute for Law and Finance at Frankfurt University
4 University of Zurich • Universität Zürich – Faculty of Law
5 Stockholm University • Stockholms Universitet – Faculty of Law
6 Universität Wien – University of Vienna – International Legal Studies
7 Maastricht University
8 Tilburg University – Tilburg Law School
9 Queen Mary, University of London (QMUL) – Paris
10 Freie Universität (FU) Berlin · Free University of Berlin
11 Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne – Sorbonne Law School
12 Erasmus University Rotterdam – Erasmus School of Law
13 College of Europe
14 Universität des Saarlandes – Europa-Institut
15 Geneva Law School and Graduate Institute of International and Development Studies – Geneva LL.M. in International Dispute Settlement (MIDS)
16 Ludwig-Maximilians-Universität München
17 IE Law School
18 Universität Hamburg – EMLE Programme
19 Sorbonne University International Law School
20 UNICRI · United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

 

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2014

Ranking The Times Higher Education World University Rankings 2013-2014 przedstawia najlepsze uczelnie wyższe, które mogą pochwalić się swoimi wynikami kształcenia na całym świecie.

1 California Institute of Technology (Caltech) USA
2 Harvard University USA
2 University of Oxford Wielka Brytania
4 Stanford University USA
5 Massachusetts Institute of Technology (MIT) USA
6 Princeton University USA
7 University of Cambridge Wielka Brytania
8 University of California, Berkeley USA
9 University of Chicago USA
10 Imperial College London Wielka Brytania
11 Yale University USA
12 University of California, Los Angeles (UCLA) USA
13 Columbia University USA
14 ETH Zürich – Swiss Federal Institute of Technology Zürich Szwajcaria
15 Johns Hopkins University USA
16 University of Pennsylvania USA
17 Duke University USA
18 University of Michigan USA
19 Cornell University USA
20 University of Toronto Kanada
21 University College London (UCL) Wielka Brytania
22 Northwestern University USA
23 The University of Tokyo Japonia
24 Carnegie Mellon University USA
25 University of Washington USA
26 National University of Singapore (NUS) Singapur
27 University of Texas at Austin USA
28 Georgia Institute of Technology (Georgia Tech) USA
29 University of Illinois at Urbana Champaign USA
30 University of Wisconsin-Madison USA
31 University of British Columbia Kanada
32 London School of Economics and Political Science (LSE) Wielka Brytania
33 University of California, Santa Barbara USA
34 University of Melbourne Australia
35 McGill University Kanada
36 Karolinska Institute Szwecja
37 École Polytechnique Fédérale de Lausanne Szwajcaria
38 King’s College London Wielka Brytania
39 University of Edinburgh Wielka Brytania
40 New York University (NYU) USA
40 University of California, San Diego USA
42 Washington University in St Louis USA
43 The University of Hong Kong Hong Kong
44 Seoul National University Korea Południowa
45 Peking University Chiny
46 University of Minnesota USA
47 University of North Carolina at Chapel Hill USA
48 Australian National University Australia
49 Pennsylvania State University USA
50 Boston University USA

 

Nowy program edukacyjny – Erasmus+

Erasmus+ to nowy program edukacyjny, który ma do zaoferowania pakiet edukacyjny oraz jest rozszerzony o różnego rodzaje szkolenia i zajęcia sportowe.

Erasmus+

Struktura programu Erasmus+ została uproszczona w stosunku do poprzedniej edycji programów i obejmuje trzy główne typy działań:

  • Akcja 1: mobilność edukacyjna (wyjazdy w celach edukacyjnych),
  • Akcja 2: współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk,
  • Akcja 3: wsparcie reform w obszarze edukacji.

oraz 2 rodzaje działań „specjalnych” zarządzanych centralnie: Jean Monnet i Sport.

Erasmus+ priorytety

Największy nacisk został położony na edukację formalną i pozaformalną służącą rozwijaniu umiejętności uczniów, nauczycieli i pracowników oraz poprawy ich sytuacji na rynku pracy.

W praktyce program Erasmus+ umożliwia wyjazdy w celach edukacyjnych uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit  na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.

Działania w obrębie sportu mają przede wszystkim wspierać inicjatywy mające na celu zwalczanie przemocy, dyskryminacji i dopingu.

Informacje o wysokości dofinansowań znajdziecie tutaj.

Studiujemy za granicą

Obecnie większym zainteresowaniem cieszą się studia zagraniczne niż te krajowe, głównie tu chodzi o samą ciekawość świata a także to, że uczelnie takie jak np Cambridge mają dużą renomę i dyplomy z takiej uczelni są gwarancja otrzymania dobrze płatnej lub ciekawej pracy.

Studia we Francji wybierają przede wszystkim osoby o zainteresowaniach artystycznych. Paryż to dla wielu magiczne miasto.

Ekonomiści wybierają szkoły w Anglii, które posiadają tak wysoki prestiż, że bez problemu z ich dyplomem można otrzymać pracę nawet w tych trudnych czasach kryzysu. Po polskich uczelniach trudno jest przebić się na rynku pracy w branży ekonomicznej. I nie jest wcale tak, że szkoły angielskie mają wyższy poziom nauczania, tu raczej jest kwesta prestiżu uczelni.

Studia zagraniczne są jednak drogie, warto więc starać się o przyjęcie ale równocześnie także o stypendium i miejsce w akademiku. Jest również wiele programów unijnych, które promują wymianę uczniów pomiędzy uczelniami różnych europejskich krajów.

Za ile i gdzie można studiować

Najtaniej za granicą można studiować w Niemczech jednak najwyższy prestiż posiadają uczelnie w Anglii a ich koszt nie jest dużo większy. Poza tym lepiej jest się chwalić , że się studiowało w Cambridge niż na uczelni wyższej w Niemczech, w miejscowości, której nazwy nikt nie będzie w stanie powtórzyć.

W dodatku szkoły w Anglii takie jak London School of Economics to gwarancja otrzymania ciekawej pracy a przede wszystkim dobrze płatnej, w dowolnym kraju. Dyplom tej uczelni wszędzie robi odpowiednie wrażenie.

Studia w Londynie to również oczywiście taka legenda jak Oxford, i wbrew różnym opiniom, by dostać się na tą uczelnie wystarczy zdana w Polsce matura. Mało osób się orientuje, że tak naprawdę to w Polsce jest wyższy poziom edukacji niż w Anglii, przy czym oni uczą samodzielnego myślenia, u nas wciąż atakuje się młode umysły ogromną ilością sztywnej wiedzy.

Szkolnictwo w Anglii wygląda trochę inaczej, tam już dzieci w przedszkolach są uczone przede wszystkim kreatywnego myślenia, u nas od początku edukacja opiera się na schematach.

Przewaga uczelni zagranicznych

Uczelnie zagraniczne wcale nie mają znacznie wyższego poziomu nauczania niż szkoły wyższe w Polsce jednak prawda jest taka, że zupełnie inaczej brzmi, ukończyłem Oxford a co innego, kończyłem uczelnie w Warszawie.

To dlatego coraz więcej maturzystów składa aplikacje na uczelniach zagranicznych, szczególnie, że języki obce nie są już tu barierą, prawie każdy młody człowiek zna język angielski na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Studia Holandia, Francja czy nawet Australia, to wszystko jest w naszym zasięgu, pod warunkiem, że odważymy się po to sięgnąć.

Wiele zagranicznych uczelni ma specjalne programy dla kandydatów z innych krajów, a jeżeli nie, to z pewnością można się starać o miejsce w akademiku i stypendium. Tu nie wiele się to różni od polskich realiów. Szkocja studia dzienne i zaoczne wzbudzają spore zainteresowanie polaków, szczególny tych, którzy mają rodziny lub znajomych w tym kraju.

Wydatek na czesne w zagranicznych uczelniach jest porównywalny do tego, co trzeba przeznaczyć w Polsce a renoma uczelni zagranicznych jest wyższa.

 

Jak dostać się na Oxford

Edukacja w krajach europejskich, zresztą i w wielu innych krajach na świecie tylko z nazwy stoi na wysokim poziomie. Angielski odpowiednik matury jest znacznie prostszy od polskiej matury.

Przy tym jednak po prostu tam stawia się na to, by każdy uczeń przede wszystkim uczył się samodzielności, podejmowania decyzji itp. Wtedy młody człowiek sam, gdy ma taką potrzebę pogłębia swoją wiedzę w tematyce, która najbardziej go interesuje.

Uniwersytet w Anglii taki jak Oxford jest jak najbardziej miejscem na do którego aplikować mogą polscy maturzyści, z pewnością zostaną przyjęci, ponieważ już ich ogólna wiedza jest znacznie wyższa niż innych kandydatów. Przy czym później to się będzie wyrównywało.

Tym samym studia Anglia to coś jak najbardziej osiągalnego dla każdego zainteresowanego nimi polskiego maturzysty, szczególnie, gdy ma on punkt zaczepienia w postaci znajomych lub rodziny w Londynie. Gdy takowych brak, to również nie powinno być przeszkodą, można starać się o miejsce w bursie, o stypendium czyli o to samo, o co można zabiegać na polskich uczelniach.

 

Uczelnie wyższe w krajach europejskich

Które zagraniczne szkoły wyższe są najbardziej warte uwagi? To pytanie często w ostatnim czasie pojawia się na różnych forach internetowych. Większość osób skupia się ogólnie na krajach europejskich, takich, w których językiem urzędowym jest angielski lub przynajmniej jest to język w którym bez problemu z większością osób można się porozumieć.

Największą popularnością cieszą się zatem studia w Londynie, gdzie przede wszystkim wybierają się osoby, które później planują tam pozostać. Ogólnie jest to o tyle logiczne, że każdy ma tam obecnie przynajmniej kilku znajomych.

Szkolnictwo w Anglii zawsze cieszyło się dużą renomą więc szukając tam szkoły wyższej, nie musimy weryfikować, która jest najlepsza, tam nie ma złych szkół. Ważniejsze jest to by znaleźć taki kierunek studiów, który nam odpowiada, który później się nam przyda.

Każdy uniwersytet w Anglii cieszy się dobrą opinią, najsławniejsza uczelnia to oczywiście Oxford i wbrew opinii, wcale nie jest niemożliwe, by osoba z Polski, mogła się tam dostać.

Pokonując te obawy, śmiało można tam aplikować.

Programy stypendialne w Polsce

Jak dostać się na zagraniczne stypendium? Każda renomowana uczelnia dbająca o swoich studentów ma takie sposoby nagradzania ich za dobre wyniki.

Również możliwe są stypendia w ramach uzupełnienia studiów czy szkół podyplomowych. Wtedy nabór chętnych na stypendia zagraniczne prowadzą różne ministerstwa lub wyższe uczelnie. Działa to przeważnie w ramach różnych wymian między ministerstwami czy uczelniami z różnych państw.

To często najlepszy sposób by student poznał zawód czy dziedzinę nauki z innej trochę strony, by poznał metody czy informacje, które są znane w innych krajach a u nas np nie rozpowszechnione.

Szkolnictwo w Anglii zawsze będzie się odrobinę różnić od tego co jest u nas czy np w Holandii. Wymiany studentów sprawiają, że te różnice się zacierają.

Studia zagraniczne czy nawet krótkie, kilkumiesięczne stypendium to naprawdę dużo w wielu dziedzinach nauki. Ważne tylko to, by takie osoby po studiach czy stypendiach wracały do kraju i tu wykorzystywały zdobytą wiedzę i umiejętności.

 

Liczą się tylko dobre uczelnie

Nie każda uczelnia zapewni nam dobry start na rynku pracy. Liczą się przede wszystkim te uczelnie, które mają określony prestiż, co do których wiadomo, że kończą je tylko ci, którzy faktycznie są specjalistami z dużą wiedzą. Tak jest również w przypadku studiów zagranicznych. Każdy może próbować się na nie dostać, wielu się dostaje, ale tylko ci o odpowiedniej wiedzy je kończą. Ukończone studia w Szkocji, Anglii czy Francji otwierają nam rynki pracy we wszystkich krajach europejskich i nie tylko. Dobry kierunek, na renomowanej uczelni to naprawdę coś, co obecnie się liczy. Uczelnie w Anglii ogólnie zawsze cieszyły się dobrą reputacją, ciężko się na nie dostać, trudno się na nich utrzymać ale za to później zbiera się z tego tytułu, profity. Ukończenie dobrej uczelni to najlepszy certyfikat wiedzy i umiejętności, który również zapewni nam lepsze notowania na krajowym rynku pracy. Studia w Londynie dają nam większe szanse na otrzymanie posady w międzynarodowych firmach, również częściej i szybciej można później awansować.