Studia we Francji

Francja to jedno z najlepiej rozwiniętych państw na świecie i być może dlatego nauka tam stoi na najwyższym poziomie. Co więcej, młodzi ludzie decydują się na naukę właśnie tam.

Edukacja we Francji

W tym państwie znajduje się 87 publicznych uniwersytetów akademickich, technicznych i zawodowych.  Istnieje także wiele szkół specjalistycznych, które oferują kierunki inżynierskie, artystyczne, architektoniczne i związane z zarządzaniem.

We Francji obowiązuje system boloński:

  • I etap: tytuł licencjata (3 lata nauki)
  • II etap: tytuł magistra (2 lata nauki)
  • III etap: tytuł doktora ( 3 lata nauki)

Rekrutacja

Podczas rekrutacji, uczelnie biorą pod uwagę wyniki matur. Niektóre uczelnie mogą także wymagać  potwierdzenia znajomości języka francuskiego lub zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne.

Polscy kandydaci muszą kontaktować się z uczelniami osobiście, gdyż nie otworzono dla nich rejestracji internetowej. W przypadku pozytywnej odpowiedzi należy pojechać do Francji i dopełnić formalności – opłacić wpisowe i zarejestrować się na uczelni.

Studenci kierunków medycznych zanim zaczną studia muszą zaliczyć dodatkowy rok i zdać specjalny egzamin.

Decyzje o przyjęciu na studia są podejmowane pomiędzy 15 czerwca, a 15 września.

Koszty

Studia we Francji są bezpłatne, jednakże co roku studenci muszą płacić wpisowe, które wynosi od 130 do 700 euro. Dostępna jest pomoc finansowa.  Więcej informacji o studiowaniu w Francji i stypendiach znajdziecie tutaj.

Więcej informacji tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 18 =