Archiwa tagu: czesne

Erasmus

Marzenia o zagranicznych studiach można spełnić. Jest np projekt Erasmus, który sprawia, że studenci z polskich uczelni posiadających tzw kartę uczelni Erasmus, mogą wyjechać na studia w innym kraju.

Wyjazdy są na jeden rok akademicki. W programie Erasmus biorą udział uczelnie w Anglii, Francji, Hiszpanii i innych krajach. By wziąć udział w projekcie jednak trzeba się wyróżniać pod względem ocen, zapału do poszerzania wiedzy a przede wszystkim, trzeba wyrazić chęć uczestniczenia w nim.

To często jedyny sposób na studia w Holandii czy Francji. Nie oszukujmy się, nie każdy ma odwagę czy też środki wyjechać na studia w obcym kraju, gdy nie wie do końca jak sobie poradzi ze znalezieniem mieszkania, pracy itp. Bowiem czesne w zagranicznych uczelniach jest wysokie, i większość osób, które studiują na nich, dodatkowo pracuje.

Szacuje się, że w tej chwili poza granicami kraju studiuje średnio około 30 tyś Polaków. Szczególnie popularne są takie legendarne uczelnie w Anglii, jak Cambridge czy Oxford. 

Kto może studiować w obcym kraju?

 Studia zagraniczne są przede wszystkim dla tych, którzy są pewni, że poradzą sobie w oderwaniu od środowiska w którym wyrośli. Nie wszyscy są tacy odporni. Studia w Londynie to spora szansa na dobrą pracę w przyszłości ale pamiętać trzeba również o tym, że wiąże się to z uczuciem osamotnienia, wśród osób zupełnie obcych, a współczesna młodzież to najczęściej młodzież jeszcze bardzo mało samodzielna.

Często dorosłe osoby wyjeżdżające z kraju na dłużej sobie z takimi uczuciami nie radzą, a co dopiero osoba, która jeszcze nie jest w pełni ukształtowana. Gdy jednak młody człowiek jest pewien, że studia zagraniczne są tym co jest odpowiednie dla niego, innych przeciwwskazań, poza niekiedy finansowymi, nie ma.

Czesne najczęściej jest wyższe niż w kraju, jednak dosyć niskie są opłaty za akademik, tańsze jest życie a przy okazji nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie studiów pracować. Trzeba więc zgromadzić pieniądze ogólnie tylko na pierwsze kilka miesięcy, później przy odrobinie samozaparcia i niewielkim wsparciu rodziców, można sobie poradzić.