Archiwa tagu: szkocja studia

Przewaga uczelni zagranicznych

Uczelnie zagraniczne wcale nie mają znacznie wyższego poziomu nauczania niż szkoły wyższe w Polsce jednak prawda jest taka, że zupełnie inaczej brzmi, ukończyłem Oxford a co innego, kończyłem uczelnie w Warszawie.

To dlatego coraz więcej maturzystów składa aplikacje na uczelniach zagranicznych, szczególnie, że języki obce nie są już tu barierą, prawie każdy młody człowiek zna język angielski na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Studia Holandia, Francja czy nawet Australia, to wszystko jest w naszym zasięgu, pod warunkiem, że odważymy się po to sięgnąć.

Wiele zagranicznych uczelni ma specjalne programy dla kandydatów z innych krajów, a jeżeli nie, to z pewnością można się starać o miejsce w akademiku i stypendium. Tu nie wiele się to różni od polskich realiów. Szkocja studia dzienne i zaoczne wzbudzają spore zainteresowanie polaków, szczególny tych, którzy mają rodziny lub znajomych w tym kraju.

Wydatek na czesne w zagranicznych uczelniach jest porównywalny do tego, co trzeba przeznaczyć w Polsce a renoma uczelni zagranicznych jest wyższa.

 

Kto studiuje zagranicą?

Moda na studiowanie za granicą dotyczy przede wszystkim osób bardzo ambitnych, jak również takich, które mają ambitnych rodziców. Zanim jednak złożymy aplikacje na studia w Anglii, Hiszpanii, czy Holandii warto się zastanowić, czy studia w obcym kraju są faktycznie nam potrzebne, czy uda się nam zaaklimatyzować w nowych warunkach.

Przede wszystkim osoby spełniające ambicje rodziców powinny się poważnie nad tym zastanowić. Szkocja studia zaoczne czy dzienne, to również ważna kwestia, wybierając studia zaoczne, więcej zapłacimy za czesne jednak nie będziemy musieli przebywać za granica na stałe, a jedynie jeździć na zjazdy. Jest to dobre wyjście w przypadku osób, które mogą źle znosić rozłąkę z bliskimi.

Studia zagraniczne to spore obciążenie dla psychiki i pomimo wielu zalet tego rozwiązania trzeba również wziąć pod uwagę to, jak zniesie się właśnie rozłąkę z rodziną i znajomymi. Wielu ludzi dorosłych wyjeżdżających za granicę za pracą, ma z tym poważny problem.

A co dopiero młody człowiek, który do tej chwili był pod pieczą rodziców?