Archiwa tagu: oxford

Przewaga uczelni zagranicznych

Uczelnie zagraniczne wcale nie mają znacznie wyższego poziomu nauczania niż szkoły wyższe w Polsce jednak prawda jest taka, że zupełnie inaczej brzmi, ukończyłem Oxford a co innego, kończyłem uczelnie w Warszawie.

To dlatego coraz więcej maturzystów składa aplikacje na uczelniach zagranicznych, szczególnie, że języki obce nie są już tu barierą, prawie każdy młody człowiek zna język angielski na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Studia Holandia, Francja czy nawet Australia, to wszystko jest w naszym zasięgu, pod warunkiem, że odważymy się po to sięgnąć.

Wiele zagranicznych uczelni ma specjalne programy dla kandydatów z innych krajów, a jeżeli nie, to z pewnością można się starać o miejsce w akademiku i stypendium. Tu nie wiele się to różni od polskich realiów. Szkocja studia dzienne i zaoczne wzbudzają spore zainteresowanie polaków, szczególny tych, którzy mają rodziny lub znajomych w tym kraju.

Wydatek na czesne w zagranicznych uczelniach jest porównywalny do tego, co trzeba przeznaczyć w Polsce a renoma uczelni zagranicznych jest wyższa.

 

W jaki sposób można wyjechać na zagraniczne studia?

Studia zagraniczne to coś co ostatnio jest bardzo na czasie, jedni zdają na uczelnie krajowe a później starają się o stypendia zagraniczne, inni z kolei od razu składają aplikacje na zagraniczne uczelnie. Czy warto studiować za granicą? Czy w ogóle można się dostać na takie renomowane uczelnie jak Cambridge czy Oxford? Od wielu osób od razu usłyszymy, że nie, że to jest nie możliwe, że nie ma na to szans. Tymczasem prawda jest taka, że każdy, kto zda polska maturę może aplikować na uczelnie w Anglii, Francji, Holandii. Ograniczenia jakie można napotkać to znajomość języka obcego lub względy finansowe. W drugim wypadku trzeba mieć przynajmniej pieniądze na czesne i przeżycie pierwszych trzech miesięcy. W tym czasie student może starać się po pierwsze o stypendium a po drugie może znaleźć pracę i zacząć zarabiać na czesne i utrzymanie. Rynek pracy jest obecnie otwarty dla obcokrajowców. Studia zagraniczne przede wszystkim sprawią, że na krajowym rynku będziemy bardziej konkurencyjni, ale również możemy starać się o lepszą pracę w krajach europejskich.