Archiwa tagu: studia w Szkocji

Studia w Szkocji

Najbardziej znane uniwersytety w Szkocji znajdują się w czołówkach ogólnoświatowych rankingów szkół wyższych. Cenione są za jakość nauczania, osiągnięcia naukowe i tradycję.

Edukacja w Szkocji

Uczelnie wyższe przyjęły system dwustopniowy. Pierwszy z nich to poziom undergraduate (odpowiednik naszego licencjatu), który trwa 4 lata, podczas gdy drugi stopień trwa już tylko rok.

Uniwersytety nastawione są przede wszystkim na nauczanie praktyczne, dlatego też studenci mogą liczyć na trwającą rok płatną praktykę zawodową.

Aplikacja na studia

Wszystkie uniwersytety w Wielkiej Brytanii należą do systemu naboru UCAS, dlatego też całą procedurę rekrutacyjną możecie przejść przez Internet.

Powinniście jednak wiedzieć, iż system ogranicza do aplikowania na 5 kierunków lub uniwersytetów, (4 kierunki w przypadku medycyny, stomatologii i weterynarii). Trzeba także wysłać Personal Statement, który jest Waszym listem motywacyjnym.

Kierunek powinien być tak dobrany, aby przedmioty zdawane na maturze spełniały wymagania przyjęcia. Obowiązkowy jest język angielski. Standardowo uczelnie wymagają trzech przedmiotów maturalnych, najczęściej na poziomie rozszerzonym.

Brytyjskie uniwersytety zamykają rekrutację już w styczniu. Wyjątkiem są aplikacje na kierunki medyczne, gdzie przyjmowanie dokumentów kończy się jeszcze szybciej, bo 15 października.

Wracając do języka angielskiego, od obcokrajowca przy przyjęciu na studia może być wymagany International English Language Testing System (IETLS).

Więcej informacji na temat procesu aplikowania możecie znaleźć na studiowac.pl

Studia w Szkocji

Wszystkie studia w Wielkiej Brytanii są płatne:

  • undergraduate (np. licencjat) – ok. £3000
  • postgraduate (np. uzupełniające magisterskie) – nawet do £12 000.

Aby otrzymać pomoc finansową należy:

  • być obywatelem UE, lub posiadać członka rodziny z Unii Europejskiej,
  • posiadać stały pobyt w Zjednoczonym Królestwie, na wsypach Normandzkich lub na wyspie Man od 3 lat, przed pierwszym dniem pierwszego roku akademickiego,
  • posiadać stałe miejsce pobytu w Szkocji.

Ośrodki akademickie

Dostępnych jest 14 uniwersytetów. Najlepsze opinie mają kierunki techniczne, a szczególne triumfy święcą biotechnologia, genetyka, czy inżynieria.

 

 

Liczą się tylko dobre uczelnie

Nie każda uczelnia zapewni nam dobry start na rynku pracy. Liczą się przede wszystkim te uczelnie, które mają określony prestiż, co do których wiadomo, że kończą je tylko ci, którzy faktycznie są specjalistami z dużą wiedzą. Tak jest również w przypadku studiów zagranicznych. Każdy może próbować się na nie dostać, wielu się dostaje, ale tylko ci o odpowiedniej wiedzy je kończą. Ukończone studia w Szkocji, Anglii czy Francji otwierają nam rynki pracy we wszystkich krajach europejskich i nie tylko. Dobry kierunek, na renomowanej uczelni to naprawdę coś, co obecnie się liczy. Uczelnie w Anglii ogólnie zawsze cieszyły się dobrą reputacją, ciężko się na nie dostać, trudno się na nich utrzymać ale za to później zbiera się z tego tytułu, profity. Ukończenie dobrej uczelni to najlepszy certyfikat wiedzy i umiejętności, który również zapewni nam lepsze notowania na krajowym rynku pracy. Studia w Londynie dają nam większe szanse na otrzymanie posady w międzynarodowych firmach, również częściej i szybciej można później awansować. 

Renomowana uczelnia – większe szanse na dobrą pracę

Studia to obecnie podstawa, gdy zależy nam na tym by robić karierę zawodową. Jednak najważniejsze jest to by wybrać dobrą uczelnie a nie jakąś podrzędną, po której nic dobrego nad nie czeka.

Najgorszą sławę mają uczelnie, gdzie przyjmowany jest każdy chętny a po pierwszym roku nikt nie odpada. Naprawdę dobrych uczelni, gdzie jest wysoki poziom nauczania, jest mało. Dlatego ci, którzy mają taka możliwość wybierają studia zagraniczne. Uważasz, że ciebie na to nie stać? To nie jest prawda. Studia za granicą są tańsze niż studia prywatne w kraju.

Często jest to nawet znaczna różnica. Rynek pracy w krajach europejskich stoi dla polaków otworem, tym samym, studiując za granicą nic nie stoi na przeszkodzie byśmy sobie dorabiali na swoje utrzymanie. Jedyną barierą może być język obcy, jednak jeżeli znamy język angielski, studia w Anglii stoją przed nami otworem.

Tym bardziej, że obecnie każdy zna przynajmniej jedną lub nawet kilka osób, które mieszkają za granicą. To pomaga się zaczepić, później jest już łatwiej. Popularne są z tego powodu studia w Szkocji, tam obecnie jest naprawdę bardzo wielu polaków, więc łatwiej jest się zaaklimatyzować.

studia zagraniczne – większe szanse

Co jest na zagranicznych uczelniach, czego nie ma na naszych krajowych? Różnicy teoretycznie nie ma, a jednak coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia zagraniczne lub podczas studiowania w kraju, starają się o stypendia na zagranicznych uczelniach. Obecnie jest nawet spore ułatwienie, na wielu uczelniach są specjalne programy stypendialne dla szczególnie zdolnych studentów.

Chcąc, można naprawdę wiele osiągnąć. Uczelnie Londyn czy w studia w Szkocji są wybierane również dlatego, że coraz częściej są już tam rodzice, a młody kandydat na studenta po prostu w ten sposób do nich dołącza. Jest to więc połączenie wielu korzyści. Na studia w Holandii czy Anglii decydują się również osoby, które wcześniej wyjechały do tych krajów za pracą, a teraz chcą dodatkowo podnieść swoje kwalifikacje, wykształcenie i bardziej zintegrować się ze społeczeństwem wokoło.

Z tego samego powodu są wybierane studia w Australii, Francji i innych krajach, gdzie rynek pracy jest otwarty na obcokrajowców. Obecnie więc mamy zdecydowanie większe możliwości niż uczelnie krajowe. 

Studia w kraju czy studia zagranicą?

Matura coraz bliżej, coraz ważniejsza staje się kwestia wyboru studiów, na które warto składać dokumenty. Otwarcie granic, tanie loty czy też tanie dosyć bilety na połączenia autokarowe sprawiają, że coraz więcej osób myśli o studiach za granicą. Przy dużym oblężeniu uczelni faktycznie renomowanych i przy jednocześnie słabej reputacji pozostałych, studia w Anglii wydają się jak najbardziej mądrym wyborem. Studia zagraniczne stoją otworem szczególnie przed osobami, które znają dobrze język angielski, rozszerzona matura z angielskiego jest tu dodatkowym atutem. Poza studiami w Londynie, warto również rozważyć studia w Szkocji, Holandii a jeżeli dobrze znamy język Francuski, również we Francji. Wybierając studia zaoczne, możemy spokojnie dojeżdżać na nie, mieszkając nadal w kraju. Wybierając studia dzienne, również mamy szanse na dosyć niskie opłaty za stancje. W dodatku zawsze możemy dorobić sobie, podobnie jak to robi wielu studentów w kraju. Rynek pracy w tych krajach jest wciąż chłonny, więc nie powinno to stanowić problemu. 

Poziom edukacji

 Szczególnie w internecie można znaleźć ciekawe opinie na temat polskiego szkolnictwa. Coraz częściej podnoszą się głowy, że w naszym kraju dąży się do tego, edukacja była na poziomie śmiesznie niskim. Osobami niewykształconymi podobno łatwiej manipulować. Czy to dlatego coraz więcej młodych ludzi ucieka z kraju by studiować zagranicą? Szkolnictwo w Anglii stoi na zdecydowanie wyższym poziomie, w dodatku tam już nawet dzieci są kształcone w zupełnie inny sposób, są rozwijane ich indywidualne umiejętności, zachęcane są do tego, by uczyły się szczególnie tych przedmiotów, które związane są z ich zainteresowaniami. W Polsce, wciąż dzieci mają kładzione do głowy wiele niepotrzebnej wiedzy przy czym poziom tej wiedzy jest na niskim poziomie. Uczelnie Londyn podchodzą do edukacji więc znacznie skuteczniej, poziom nauki jest wyższy ale pozbawiony zbędnych elementów. Podobnie jest w przypadku, gdy wybieramy studia w Szkocji, czy innym kraju europejskim. To dlatego warto starać się o przyjęcie na zagranicznej uczelni, przeprowadza do innego kraju obecnie nie jest czymś szczególnie kłopotliwym. 

Co nam dają studia zagraniczne?

Zagraniczne studia mają tą zaletę, że mamy okazje zmierzyć się z naszą znajomością języka obcego, ze stanem naszej wiedzy w porównaniu z przedstawicielami innych krajów.

To wszystko sprawia, że studia w Australii czy jakimś kraju europejskim to nie tylko kwestia zdobycia wykształcenia na lepszym poziomie, to również sprawdzian naszego, dotychczasowego wykształcenia, naszej umiejętności przystosowania się do zupełnie innych warunków.

Australia czy studia w Szkocji, to obecnie wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. W dodatku możliwość dorabiania sobie w czasie wolnym od zajęć czy też po prostu ubieganie się o stypendium to obecnie norma, która znacznie upraszcza sprawę zagranicznych studiów. Robią się one bardziej osiągalne dla młodych ludzi, zdolnych ale nie mających solidnego zaplecza finansowego.

Stypendia zagraniczne to coś o co można się ubiegać jeszcze przed wyjazdem z kraju. Ważne są przede wszystkim wyniki w nauce i umiejętność ich podkreślenia dodatkowymi umiejętnościami, zainteresowaniami czy osiągnięciami.