Międzynarodowa matura

Matura międzynarodowa została stworzona przez ekspertów w dziedzinie edukacji z różnych państw. Jest ona obecnie wspierana przez organizację UNESCO. W krajach europejskich liczba liceów, w których funkcjonuje program IB (International Baccalaureate) jest znacznie większa niż w Polce. Ma to się jednak zmienić.

 

Jak wygląda matura międzynarodowa

Trzeba zdać aż sześć przedmiotów, po jednym z każdej grupy tematycznej:

  • język ojczysty,
  • język nauczania (w klasach IB naucza się bowiem w dwóch językach),
  • nauki społeczne,
  • nauki eksperymentalne,
  • nauki matematyczne
  • przedmiot do wyboru.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż trzy przedmioty należy zdać na poziomie rozszerzonym. Trzeba także zaliczyć kurs przedmiotu Theory of Knowledge, czyli teorii wiedzy.

Równie ważnym elementem jest praca na rzecz środowiska (Creativity, Action, Service – CAS). W ciągu dwóch lat, uczeń ma obowiązek przepracować 150 godzin zegarowych w ramach CAS.

Przed maturą

Ostatnim obowiązkiem przed maturą jest napisanie pracy dyplomowej z danego przedmiotu (Extender Essay). Taką pracę można porównać do polskiej pracy magisterskiej na zakończenie studiów.

Co potem?

Najlepsi maturzyści są przyjmowani bez egzaminu na czołowe uczelnie świata, takie jak Oxford, Cambridge, Yale, MIT, Harward. W Polsce świadectwo matury międzynarodowej zwalnia z egzaminów wstępnych tylko na niektóre uczelnie (nie uznają go np. akademie medyczne).

 

Więcej informacji o maturze międzynarodowej tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 2 =