Archiwa tagu: studia za granicą

Międzynarodowa matura

Matura międzynarodowa została stworzona przez ekspertów w dziedzinie edukacji z różnych państw. Jest ona obecnie wspierana przez organizację UNESCO. W krajach europejskich liczba liceów, w których funkcjonuje program IB (International Baccalaureate) jest znacznie większa niż w Polce. Ma to się jednak zmienić.

 

Jak wygląda matura międzynarodowa

Trzeba zdać aż sześć przedmiotów, po jednym z każdej grupy tematycznej:

  • język ojczysty,
  • język nauczania (w klasach IB naucza się bowiem w dwóch językach),
  • nauki społeczne,
  • nauki eksperymentalne,
  • nauki matematyczne
  • przedmiot do wyboru.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż trzy przedmioty należy zdać na poziomie rozszerzonym. Trzeba także zaliczyć kurs przedmiotu Theory of Knowledge, czyli teorii wiedzy.

Równie ważnym elementem jest praca na rzecz środowiska (Creativity, Action, Service – CAS). W ciągu dwóch lat, uczeń ma obowiązek przepracować 150 godzin zegarowych w ramach CAS.

Przed maturą

Ostatnim obowiązkiem przed maturą jest napisanie pracy dyplomowej z danego przedmiotu (Extender Essay). Taką pracę można porównać do polskiej pracy magisterskiej na zakończenie studiów.

Co potem?

Najlepsi maturzyści są przyjmowani bez egzaminu na czołowe uczelnie świata, takie jak Oxford, Cambridge, Yale, MIT, Harward. W Polsce świadectwo matury międzynarodowej zwalnia z egzaminów wstępnych tylko na niektóre uczelnie (nie uznają go np. akademie medyczne).

 

Więcej informacji o maturze międzynarodowej tutaj

Renomowana uczelnia – większe szanse na dobrą pracę

Studia to obecnie podstawa, gdy zależy nam na tym by robić karierę zawodową. Jednak najważniejsze jest to by wybrać dobrą uczelnie a nie jakąś podrzędną, po której nic dobrego nad nie czeka.

Najgorszą sławę mają uczelnie, gdzie przyjmowany jest każdy chętny a po pierwszym roku nikt nie odpada. Naprawdę dobrych uczelni, gdzie jest wysoki poziom nauczania, jest mało. Dlatego ci, którzy mają taka możliwość wybierają studia zagraniczne. Uważasz, że ciebie na to nie stać? To nie jest prawda. Studia za granicą są tańsze niż studia prywatne w kraju.

Często jest to nawet znaczna różnica. Rynek pracy w krajach europejskich stoi dla polaków otworem, tym samym, studiując za granicą nic nie stoi na przeszkodzie byśmy sobie dorabiali na swoje utrzymanie. Jedyną barierą może być język obcy, jednak jeżeli znamy język angielski, studia w Anglii stoją przed nami otworem.

Tym bardziej, że obecnie każdy zna przynajmniej jedną lub nawet kilka osób, które mieszkają za granicą. To pomaga się zaczepić, później jest już łatwiej. Popularne są z tego powodu studia w Szkocji, tam obecnie jest naprawdę bardzo wielu polaków, więc łatwiej jest się zaaklimatyzować.