Archiwa tagu: Edukacja w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

Wyspy brytyjskie co roku przyciągają do siebie ogromną ilość Polaków. Jeśli już planujecie wyjazd to może warto także pomyśleć o rozpoczęciu nauki?

Edukacja w Wielkiej Brytanii

Podjąć studia możecie na uniwersytetach, szkołach wyższych oraz uczelniach artystycznych i rolniczych. Dla waszej informacji, możecie wybierać spośród 50 tysięcy kierunków!

Studia I stopnia, zwykle trzyletnie, kończą się zdobyciem tytułu licencjata (bachelor). Po studiach II stopnia (rok lub dwa lata nauki) zostaje się magistrem (master). Potem można wybrać się na studia doktoranckie.

Rekrutacja

Aby przystąpić do rekrutacji należy mieć zdaną maturę. Istnieją jednak uczelnie, które wymagają podania konkretnych ocen ze świadectwa szkoły średniej. W trakcie rekrutacji kandydaci mogą wybrać maksymalnie pięć kierunków, na które chcieliby się dostać.

Aplikacje przyjmowane są zwykle w trzech turach:

  • do 15 października,
  • 15 stycznia,
  • 24 marca.

Pierwszy termin dotyczy aplikacji na medycynę, stomatologię, weterynarię oraz na wszystkie kierunku na Oxfodzie i w Cambridge. Trzeci termin dotyczy niektórych kierunków artystycznych i związanych z projektowaniem, drugi – wszystkich pozostałych.

Egzaminy są rzadkością. O przyjęciu decydują zwykle oceny na świadectwie maturalnym i ewentualnie rozmowa kwalifikacyjna.

Koszty

Nauka w Wielkiej Brytanii jest płatna i to na pewno nie są tanie studia. Uczelnie wymagają nawet do 9 tys. funtów za rok..

Więcej informacji o studiowaniu w Wielkiej Brytanii znajdziecie tutaj.