Archiwa tagu: Edukacja w Szkocji

Studia w Szkocji

Najbardziej znane uniwersytety w Szkocji znajdują się w czołówkach ogólnoświatowych rankingów szkół wyższych. Cenione są za jakość nauczania, osiągnięcia naukowe i tradycję.

Edukacja w Szkocji

Uczelnie wyższe przyjęły system dwustopniowy. Pierwszy z nich to poziom undergraduate (odpowiednik naszego licencjatu), który trwa 4 lata, podczas gdy drugi stopień trwa już tylko rok.

Uniwersytety nastawione są przede wszystkim na nauczanie praktyczne, dlatego też studenci mogą liczyć na trwającą rok płatną praktykę zawodową.

Aplikacja na studia

Wszystkie uniwersytety w Wielkiej Brytanii należą do systemu naboru UCAS, dlatego też całą procedurę rekrutacyjną możecie przejść przez Internet.

Powinniście jednak wiedzieć, iż system ogranicza do aplikowania na 5 kierunków lub uniwersytetów, (4 kierunki w przypadku medycyny, stomatologii i weterynarii). Trzeba także wysłać Personal Statement, który jest Waszym listem motywacyjnym.

Kierunek powinien być tak dobrany, aby przedmioty zdawane na maturze spełniały wymagania przyjęcia. Obowiązkowy jest język angielski. Standardowo uczelnie wymagają trzech przedmiotów maturalnych, najczęściej na poziomie rozszerzonym.

Brytyjskie uniwersytety zamykają rekrutację już w styczniu. Wyjątkiem są aplikacje na kierunki medyczne, gdzie przyjmowanie dokumentów kończy się jeszcze szybciej, bo 15 października.

Wracając do języka angielskiego, od obcokrajowca przy przyjęciu na studia może być wymagany International English Language Testing System (IETLS).

Więcej informacji na temat procesu aplikowania możecie znaleźć na studiowac.pl

Studia w Szkocji

Wszystkie studia w Wielkiej Brytanii są płatne:

  • undergraduate (np. licencjat) – ok. £3000
  • postgraduate (np. uzupełniające magisterskie) – nawet do £12 000.

Aby otrzymać pomoc finansową należy:

  • być obywatelem UE, lub posiadać członka rodziny z Unii Europejskiej,
  • posiadać stały pobyt w Zjednoczonym Królestwie, na wsypach Normandzkich lub na wyspie Man od 3 lat, przed pierwszym dniem pierwszego roku akademickiego,
  • posiadać stałe miejsce pobytu w Szkocji.

Ośrodki akademickie

Dostępnych jest 14 uniwersytetów. Najlepsze opinie mają kierunki techniczne, a szczególne triumfy święcą biotechnologia, genetyka, czy inżynieria.