Archiwa tagu: aplikacja na studia norwegia

Studia w Norwegii

W Norwegii czeka na Was życzliwa, pomocna i dyspozycyjna kadra akademicka. Warto również wiedzieć, iż uczelnie nastawione są przede wszystkim na wiedzę praktyczną.

Edukacja w Norwegii

Obowiązuje system boloński.

  1. trzyletnie studia licencjackie,
  2. dwuletnie studia magisterskie,
  3. trzyletnie studia doktoranckie.

Niektóre kierunki, jak na przykład medycyna, są prowadzone w trybie jednolitych studiów pięcio- lub sześcioletnich. W Norwegii jest 68 szkół wyższych, więc jest w czym wybierać.

Językiem wykładowym jest język norweski i coraz częściej angielski, dlatego też obcokrajowcy muszą potwierdzić znajomość języka odpowiednim dokumentem. Na studiach licencjackich obcokrajowcy obowiązkowo uczą się języka norweskiego.

Rekrutacja na studia

Wymagane są świadectwo ukończenia szkoły średniej i matura. Na niektórych kierunkach brane pod uwagę jest np. doświadczenie zawodowe.

Ośrodki akademickie

Największą i najstarszą uczelnią jest Uniwersytet w Oslo. Pozostałe pięć to:

  • Uniwersytet w Bergen,
  • Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim,
  • Uniwersytet w Tromso,
  • Uniwersytet w Stavanger,
  • Norweski Uniwersytet Nauk o Życiu (UMB) w Ås.

Studia państwowe z reguły są bezpłatne, jednak studenci muszą udokumentować, że posiadają odpowiednie środki finansowe na utrzymanie w Norwegii. Studenci z zagranicy mogą ubiegać się o pożyczki studenckie lub stypendia z Państwowego Funduszu Pożyczek Edukacyjnych. Na niektórych uczelniach obowiązuje także program Sokrates Erasmus.

Więcej informacji o studiowaniu w Norwegii znajdziecie tutaj