W Norwegii czeka na Was życzliwa, pomocna i dyspozycyjna kadra akademicka. Warto również wiedzieć, iż uczelnie nastawione są przede wszystkim na wiedzę praktyczną.
Edukacja w Norwegii
Obowiązuje system boloński.
- trzyletnie studia licencjackie,
- dwuletnie studia magisterskie,
- trzyletnie studia doktoranckie.
Niektóre kierunki, jak na przykład medycyna, są prowadzone w trybie jednolitych studiów pięcio- lub sześcioletnich. W Norwegii jest 68 szkół wyższych, więc jest w czym wybierać.
Językiem wykładowym jest język norweski i coraz częściej angielski, dlatego też obcokrajowcy muszą potwierdzić znajomość języka odpowiednim dokumentem. Na studiach licencjackich obcokrajowcy obowiązkowo uczą się języka norweskiego.
Rekrutacja na studia
Wymagane są świadectwo ukończenia szkoły średniej i matura. Na niektórych kierunkach brane pod uwagę jest np. doświadczenie zawodowe.
Ośrodki akademickie
Największą i najstarszą uczelnią jest Uniwersytet w Oslo. Pozostałe pięć to:
- Uniwersytet w Bergen,
- Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim,
- Uniwersytet w Tromso,
- Uniwersytet w Stavanger,
- Norweski Uniwersytet Nauk o Życiu (UMB) w Ås.
Studia państwowe z reguły są bezpłatne, jednak studenci muszą udokumentować, że posiadają odpowiednie środki finansowe na utrzymanie w Norwegii. Studenci z zagranicy mogą ubiegać się o pożyczki studenckie lub stypendia z Państwowego Funduszu Pożyczek Edukacyjnych. Na niektórych uczelniach obowiązuje także program Sokrates Erasmus.
Więcej informacji o studiowaniu w Norwegii znajdziecie tutaj