Studia w Niemczech

A może studia u naszych zachodnich sąsiadów Sprawdźcie, co oferują uczelnie niemickie i jak wygląda etap rekrutacji.

Edukacja

W Niemczech możecie wybierać spośród 109 uniwersytetów i szkół wyższych (technicznych, pedagogicznych, teologicznych), 55 akademii muzycznych i artystycznych oraz 216 wyższych szkół zawodowych. Można też kształcić się w 29 szkołach administracji publicznej oraz prowadzonych przez niektóre landy szkołach zawodowych. W sumie do wyboru jest 16 tys. kierunków, w tym wiele tysięcy w jęz. angielskim.

Po 3-letnich studiach I stopnia uzyskuje się dyplom licencjata. Studia II stopnia (zwykle dwuletnie) pozwalają uzyskać tytuł magistra, a studia doktoranckie (trwające od dwóch do pięciu lat) – tytuł doktora. Na niektórych kierunkach konieczne jest również zdanie państwowego egzaminu. Dotyczy to m.in. prawa, medycyny, farmacji i kierunków pedagogicznych.

Rekrutacja

Aby aplikować na studia trzeba zdać egzamin dojrzałości. Licea profilowane i zawodowe umożliwiają podjęcie studiów tylko na kierunkach o zbliżonym profilu.

Poszukiwania uczelni trzeba zacząć od sprawdzenia, czy wybrany kierunek jest objęty regulacją (numerus clausus). Jeśli nie, musicie ustalić, czy uczelnia, na której chcecie studiować, należy do systemu uni-assist. Jeśli nie, trzeba skontaktować się z uczelnią i samodzielnie sprawdzić wymagania.

Na złożenie dokumentów macie czas od czerwca do 15 lipca. Potwierdzenie otrzymacie w sierpniu lub we wrześniu.

Niekiedy przeprowadzane są egzaminy wstępne, np. w szkołach artystycznych i sportowych.

Koszty

W większości landów studia są bezpłatne. Trzeba natomiast uregulować opłaty semestralne – 50-250 euro. Zasady odpłatności za studia w Niemczech często się zmieniają.

Więcej informacji o studiowaniu w Niemczech znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 9 =