akademik za granicą

Kto może studiować w obcym kraju?

 Studia zagraniczne są przede wszystkim dla tych, którzy są pewni, że poradzą sobie w oderwaniu od środowiska w którym wyrośli. Nie wszyscy są tacy odporni. Studia w Londynie to spora szansa na dobrą pracę w przyszłości ale pamiętać trzeba również o tym, że wiąże się to z uczuciem osamotnienia, wśród osób zupełnie obcych, a współczesna młodzież to najczęściej młodzież jeszcze bardzo mało samodzielna.

Często dorosłe osoby wyjeżdżające z kraju na dłużej sobie z takimi uczuciami nie radzą, a co dopiero osoba, która jeszcze nie jest w pełni ukształtowana. Gdy jednak młody człowiek jest pewien, że studia zagraniczne są tym co jest odpowiednie dla niego, innych przeciwwskazań, poza niekiedy finansowymi, nie ma.

Czesne najczęściej jest wyższe niż w kraju, jednak dosyć niskie są opłaty za akademik, tańsze jest życie a przy okazji nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie studiów pracować. Trzeba więc zgromadzić pieniądze ogólnie tylko na pierwsze kilka miesięcy, później przy odrobinie samozaparcia i niewielkim wsparciu rodziców, można sobie poradzić.

 

Jeden komentarz do “Kto może studiować w obcym kraju?”

  1. Wyjazdy za granice wybierają odważni pewni siebie młodzi ludzie. Osoby, które nie boja się rzeczywistości i których rodzice nigdy nie trzymali pod kloszem. Erasmus, praktyki czy staże w innym kraju to świetna okazja, żeby zdobyć doświadczenie, podszkolić język. Dodatkowo zarówno uczelnia, która wysyła nas za granicę jak i ta, do której się wybieramy zapewnia nam opiekę i przynajmniej częściowe sfinansowanie pobytu. Warto z tego korzystać, bo później nikt nie zaoferuje nam takiej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 14 =